Who We Are

Past ISA Award Recipients

More information about ISA’s Awards Program is available here.

  • 1998 — Robert W. Miller
  • 1999 — Kim Coder
  • 2000 — Bonnie Lee Appleton
  • 2001 — J. James Kielbaso
  • 2002 — H. Dennis P. Ryan, III
  • 2003 — Ed Gilman
  • 2004 — Alicia Chacalo-Hilu
  • 2005 — Harvey Holt
  • 2006 — Gary Johnson
  • 2007 — Nelda Matheny, James R. Clark
  • 2008 — Sharon J. Lilly
  • 2009 — Lawrence Costello
  • 2010 — John Ball
  • 2011 — Thomas Green
  • 2012 — Susan M. Murray, Tom Smiley
  • 2013 — Mark Johnston
  • 2014 — Brian Kane, Cathie Lavis
  • 2015 — Nina Bassuk
  • 2016 — Eric Wiseman
  • 2017 — Zhu H. Ning

  • 2010 — Susan Day
  • 2011 — Brian Kane
  • 2012 — P. Eric Wiseman
  • 2013 — Bryant Scharenbroch
  • 2014 — Alessio Fini
  • 2015 — Greg Dahle, Andrew Koeser
  • 2016 — Tomas Martinez-Trinidad, Justin Morgenroth
  • 2017 — Anders Busse Nielsen

  • Richard E. Abbott
  • David R. Ahlum
  • Lana J. Ahlum
  • Colin Bashford
  • Robert A. Bartlett, Jr.
  • Robert N. Berlin
  • Donald F. Blair
  • Paul G. Blumhardt
  • Denice F. Britton
  • James Carse
  • E. Caleb Bundy
  • Barbara A. Chadwick
  • James Chatfield
  • Alan J. Cherry
  • James R. Clark
  • Kim D. Coder
  • Terrill Collier
  • Ralph H. Condy
  • Alan D. Cook
  • Yves Desmarais
  • David F. DeVoto
  • Daniel Diodati
  • Julian Dunster
  • Kevin K. Eckert
  • Kenneth E. Finch
  • Terrence P. Flanagan
  • Yvon Fournier
  • Timothy W. Gamma
  • Steven D. Geist
  • Laurence R. Hall
  • Donald L. Ham
  • Richard W. Harris
  • Paul Harter
  • David R. Hayner
  • John R. Hendricksen
  • Eugene B. Himelick
  • Philip J. Hoefer
  • George Hood
  • Bailey O. Hudson
  • Carl J.C. Jorgensen
  • Steve Ketner
  • J. James Kielbaso
  • Gordon S. King
  • Stephen A. King
  • Paul Kobold
  • William P. Kruidenier
  • Lauren S. Lanphear
  • Marc A. Laurin
  • Sharon J. Lilly
  • de Gourét Litchfield
  • Lawrence R. Lose
  • Charles L. Mathias
  • William E. Matthews
  • Robert C. McConnell
  • Liam P. McKeown
  • Mel Melnike
  • Kenneth D. Meyer
  • Frederick R. Micha
  • Robert Miller
  • Jerri Moorman
  • John T. Moran
  • Alexander C. Morris
  • Ron A. Morrow
  • Don Mueller
  • Tom Mugridge
  • Gary R. Mullane
  • Dan Neely
  • David G. Nielsen
  • Dealga P. O’Callaghan
  • Kenneth A. Ottman
  • Robert E. Pletcher
  • John Pronos
  • Richard B. Rideout
  • Bruce R. Roberts
  • Mark Roberts
  • Neil Rothenberg
  • H. Dennis P. Ryan, III
  • Julianne T. Schieffer
  • Ralph C. Sievert, Jr.
  • Alan R. Siewert
  • Kenneth C. Simons
  • John O. Smith
  • Robert L. Tate
  • Michael J. Walterscheidt
  • Gary W. Watson
  • Thomas J. Wiens
  • Richard H. Yahner
  • James W. Zampini

  • 1975 — Bruce Roberts
  • 1976 — T.T. Kozlowski
  • 1977 — Brian R. Payne
  • 1979 — Hugh Thompson
  • 1980 — Clark O. Eads
  • 1982 — Alden M. Townsend
  • 1983 — Eugene B. Himelick, Dan Neely
  • 1984 — J. James Kielbaso
  • 1985 — Philip M. Wargo
  • 1986 — David G. Nielsen
  • 1987 — Frank S. Santamour
  • 1988 — Elton M. Smith, Jr.
  • 1989 — Whitney Cranshaw
  • 1990 — Donald F. Schoenweiss
  • 1991 — R.J. Stipes
  • 1992 — Larry R. Schreiber
  • 1993 — Gary W. Watson
  • 1994 — Alex Shigo
  • 1995 — Philip A. Barker
  • 1996 — Richard W. Harris
  • 1997 — James E. Klett
  • 1998 — Claus Mattheck
  • 1999 — Nina Bassuk
  • 2000 — Gregory McPherson
  • 2001 — Dirk Dujesiefken
  • 2002 — Lawrence Costello
  • 2003 — William Bramble, William Byrnes
  • 2004 — Hartmut Balder
  • 2005 — E. Thomas Smiley, Bruce R. Fraedrich
  • 2007 — Ed Gilman
  • 2008 — George H. Ware
  • 2009 — Dan Struve
  • 2010 — Francesco Ferrini
  • 2011 — Ken James
  • 2012 — Jason C. Grabosky
  • 2013 — Cecil Konijnendijk
  • 2014 — C.Y. Jim
  • 2015 — David Nowak
  • 2016 — Jennifer Juzwik
  • 2017 — Susan Day

  • 2008 — Donald F. Blair
  • 2009 — Rip Tompkins
  • 2012 — Tobe Sherrill
  • 2013 — Mark Chisholm, Peter Gerstenberger
  • 2014 — Bruce Smith
  • 2015 — Mark Bridge
  • 2016 — Melissa LeVangie
  • 2017 — de Gourét Litchfield

  • 1987 — Jerri L. Moorman
  • 1988 — Emile Desbiens
  • 1989 — Kenneth A. Ottman, Betty Nelson
  • 1991 — Robert Bartlett, Sr.
  • 1992 — Sharon J. Lilly
  • 1993 — Hyland R. Johns, Tom Smith
  • 1994 — Dan Neely
  • 1995 — William P. Kruidenier
  • 1996 — Linda Meyer
  • 1997 — Herschel Hale
  • 1998 — John B. Ward
  • 1999 — Eugene B. Himelick
  • 2000 — George H. Ware, Virgil K. Howe
  • 2001 — John C. Britton
  • 2002 — Donald L. Ham
  • 2003 — ISA Staff
  • 2004 — Kenneth Carvell
  • 2005 — AZ Public Service Forestry Team
  • 2006 — Bob Haines
  • 2007 — Western Chapter
  • 2008 — Edwin E. Irish
  • 2009 — Susan, Will, and Clare Lanphear
  • 2010 — Frank Gamma
  • 2011 — Tom Gamma
  • 2012 — Nelda Matheny
  • 2013 — ISA Staff
  • 2014 — Julien Dunster, Sharon Lilly, Nelda Matheny, and Tom Smiley
  • 2015 — David James
  • 2016 — Adolfo Sánchez García and Ana Cristina Cuervo Ramírez
  • 2017 — All ISA Volunteers

  • 1963 — P.P. Pirone, Cynthia Westcott, Fred R. Kilner, Joseph F. Williamson, Donald Wyman
  • 1964 — Donald S. Welch, Richard Fenska, Thomas Stevenson
  • 1965 — Lois Wilson, Ralph D. Cornell, Mrs. John L. Faust
  • 1966 — Rush P. Marshall, Clarence E. Lewis, Maunsell Van Rensselaer
  • 1967 — Spencer H. Davis, Jr., Curtis May
  • 1968 — Paul E. Tilford, L.C. Chadwick, Ray R. Hirt, Noel Wysong, H. Gleason Matton
  • 1969 — Fred C. Galle, George W. Kelley, Mildred E. Mathias, Elizabeth McClintok, Rene Pomerleau, Victor H. Ries
  • 1970 — Albert E. Dimond, Erik Jorgensen, Edward H. Scanlon
  • 1971 — T.T. Kozlowski, J. Cedric Carter
  • 1972 — George H. Hepting, Leslie L. Laking
  • 1973 — William B. Becker, Will Beittel
  • 1974 — Dan Neely
  • 1975 — Richard J. Campana, Hugh Johnson
  • 1977 — Malcolm C. Shurtleff
  • 1978 — Richard W. Harris, John W. Andresen
  • 1979 — Eugene B. Himelick, J. James Kielbaso
  • 1980 — Francis W. Holmes, Frank S. Santamour, Lester P. Nichols
  • 1981 — James Rocca, Bruce Roberts, Arthur R. Buckley
  • 1982 — Elton M. Smith, Jr., Clifford S. Chater
  • 1983 — Larry R. Schreiber, John F. Anderson, Terry A. Tattar
  • 1984 — Douglas Chapman
  • 1988 — Harry J. Banker
  • 1989 — Barrie Coate
  • 1990 — Gary Moll
  • 1991 — Warren T. Johnson
  • 1992 — Charles Powell
  • 1993 — Wayne Sinclair
  • 1995 — Robert W. Miller
  • 1996 — William Chaney
  • 1997 — James R. Fazio
  • 1998 — Nelda Matheny, James R. Clark
  • 1999 — Ed Gilman
  • 2000 — E. Thomas Smiley
  • 2001 — Donald F. Blair
  • 2002 — Gary W. Watson
  • 2003 — Christian Tomiczek
  • 2004 — Sharon J. Lilly
  • 2005 — Randall H. Miller
  • 2006 — George Hudler
  • 2007 — Kim Coder
  • 2008 — Harvey Holt
  • 2010 — Don Hodel
  • 2011 — Dave Nowak
  • 2012 — Michael J. Raupp
  • 2013 — Daniel Herms
  • 2014 — Michael Dirr
  • 2015 — Chris Luley
  • 2016 — David Lonsdale
  • 2017 — Andrew Koeser

  • 1994 — Niels Hvass
  • 1995 — Roger Garrigue
  • 1996 — Sharon J. Lilly
  • 1997 — Eric Ulrich
  • 1998 — Larry Holkenborg, Pat Mahoney
  • 1999 — Genni Cross
  • 2000 — Luis Moreno
  • 2001 — Timothy M. Walsh
  • 2002 — Karl Parker
  • 2003 — Hyland R. Johns
  • 2004 — Richard E. Abbott
  • 2005 — Pavel Svihra
  • 2006 — Bryan Kotwica
  • 2007 — Richard Herfurth
  • 2008 — Derek Vannice
  • 2009 — Kim Coder
  • 2011 — Lauren Lanphear
  • 2012 — Pedro Mendes Castro
  • 2013 — James Urban
  • 2014 — Scott Prophett
  • 2015 — Richard Harper
  • 2016 — George Gonzalez
  • 2017 — Y. Star Huang

  • 1963 — Paul E. Tilford, Rush P. Marshall, L.C. Chadwick, Norman Armstrong, Charles F. Irish
  • 1964 — Homer L. Jacobs
  • 1965 — Donald S. Welch
  • 1966 — Ray R. Hirt
  • 1967 — Hon. Harold E. Hughes, Lady Bird Johnson
  • 1968 — F. Earle Martin, Spencer H. Davis, Jr., C. Elmer Lee
  • 1969 — Hackett C. Wilson, Olaf J. Anderson, Mrs. Valley M. Knudsen
  • 1970 — Edward P. Cliff, Pres. Richard M. Nixon, John C. Swartley
  • 1971 — Noel Wysong, Clarence E. Lewis, John P. Hansel, J. Irwin Miller
  • 1972 — Harry J. Banker, John Z. Duling, Herman S. Porter
  • 1973 — Albert W. Meserve, Keith L. Davey, H. Neil Engledow
  • 1974 — Richard W. Harris
  • 1975 — Gordon S. King
  • 1976 — Edgar G. Rex
  • 1977 — Alex Shigo
  • 1978 — William J. Griffin
  • 1979 — Wilfred Wheeler, Jr.
  • 1980 — P.P. Pirone
  • 1981 — Leonard Hammerstone, Roy M. Nordine
  • 1983 — Richard P. White
  • 1984 — Jack A. Kimmel
  • 1985 — Malcolm McKenzie
  • 1986 — Yvon Fournier
  • 1987 — T.T. Kozlowski
  • 1988 — Oscar P. Stone
  • 1989 — Eugene B. Himelick
  • 1990 — Robert W. Skiera
  • 1991 — John Weidhaas
  • 1992 — Michael J. Walterscheidt
  • 1993 — Francis W. Holmes
  • 1994 — Donald L. Ham
  • 1995 — Robert N. Berlin
  • 1996 — Robert C. McConnell
  • 1997 — Robert Felix
  • 1998 — Niels Hvass
  • 1999 — Kenneth D. Meyer
  • 2000 — Nelda Matheny
  • 2001 — Robert W. Miller
  • 2002 — Laurence R. Hall
  • 2003 — Kenneth A. Ottman
  • 2004 — Dwayne M. Carter
  • 2005 — Eugene B. Eyerly
  • 2006 — James B. Ingram
  • 2007 — James Rocca
  • 2008 — Allan West
  • 2009 — Mark Johnston
  • 2010 — Richard B. Rideout
  • 2011 — Mark Hartley
  • 2012 — H. Dennis P. Ryan III
  • 2013 — Gregory Daniels
  • 2014 — Kim Coder
  • 2015 — Daniele Zanzi
  • 2016 — Ed Gilman, Sharon Lilly
  • 2017 — Rex Bastian

  • 2009 — Sandy Clark, Gerard Fournier, Edward Hopkins, Dave Leonard, Harold Spiegel, Dennis Swartzell, Philip van Wassenaer
  • 2010 — Bill Fountain, Steve Geist, Tanja Grmovsek, Scott Prophett, Mike Robinson
  • 2011 — Richard Adkins, Gordan Mann, Carl Mellinger, Casey Combs, Mike Galvin, Tim Womick, William Spradley
  • 2012 — Tim Kastning, Bruce Kreitler, William Logan, Donald Picker, Robert Springer
  • 2013 — Terrill Collier, Richard Herfurth, Scott Liudahl, James McCready, Edward Milhous
  • 2014 — Chris Ahlum, Andrew Dahl, Richard Gibney, Mark Hoenigman, Steve Nimz
  • 2015 — James Allen, Paul Revell, Ernest Rezents
  • 2016 — Carlos Roberto Anaya, Mark Duntemann, Kevin Eckert, Paul Johnson, Robert Reid, Dave Scharfenberger, Gregg Staniforth, Dave Story
  • 2017 — Scott Altenhoff, Ken Almstead, Jim Barborinas, Joel Greifenberger, Terry Flanagan

  • 1976 — Tom Gosnell, Western (US)
  • 1977 — Tom Smith, Western (US)
  • 1978 — Sam Noonan, Western (US)
  • 1979 — Sam Noonan, Western (US)
  • 1980 — Paul Harlow, New England (US)
  • 1981 — Bob Hunter, Western (US)
  • 1982 — Bob Hunter, Western (US)
  • 1983 — Bob Maltby, New England (US)
  • 1984 — Rick Husband, Texas (US)
  • 1985 — Steve Bannan, Penn-Del (US)
  • 1986 — Craig Cutler, New Jersey (US)
  • 1989 — Bob Weber, Penn-Del (US)
  • 1990 — Greg Clemens, Ohio (US)
  • 1991 — Ken Palmer, New England (US)
  • 1992 — Bob Weber, Penn-Del (US)
  • 1993 — Ken Palmer, New England (US)
  • 1994 — Jim Harris, Pacific Northwest (US)
  • 1995 — Ken Palmer, New England (US)
  • 1996 — Rip Tompkins, New England (US)
  • 1997 — Mark Chisholm, New Jersey (US)
  • 1998 — Michael Cotter, Mid-Atlantic (US)
  • 1999 — Bernd Strasser, Germany/Austria
  • 2000 — Bernd Strasser, Germany/Austria
  • 2001 — Mark Chisholm, New Jersey (US); Christina Engel, Germany/Austria
  • 2002 — Bernd Strasser, Germany; Wenda Li, Ontario (Canada)
  • 2003 — Bernd Strasser, Germany; Kiah Martin, Australia
  • 2004 — Bernd Strasser, Germany; Kathy Holzer, Pacific Northwest (US)
  • 2005 — Dan Kraus, Pacific Northwest (US); Chrissy Spence, New Zealand
  • 2006 — Bernd Strasser, Germany; Eléna O’Neill, New Zealand
  • 2007 — Bernd Strasser, Germany; Chrissy Spence, New Zealand
  • 2008 — Bernd Strasser, Germany; Josephine Hedger, UK/ Ireland
  • 2009 — Jared Abrojena, Western (US); Anja Erni, Switzerland
  • 2010 — Mark Chisholm, New Jersey (US); Josephine Hedger, UK/ Ireland
  • 2011 — Scott Forrest, New Zealand; Chrissy Spence, New Zealand
  • 2012 — Bernd “Beddes” Strasser, Germany; Veronika Ericsson, Sweden
  • 2013 — Scott Forrest, New Zealand; Nicala Ward-Allen, New Zealand
  • 2014 — Scott Forrest, New Zealand; Josephine Hedger, UK/emreland
  • 2015 — James Earhart, Mid-Atlantic (US); Jamilee Kempton, Western (US)
  • 2016 — James Kilpatrick, New Zealand; Chrissy Spence, New Zealand
  • 2017 — James Kilpatrick, New Zealand; Chrissy Spence, New Zealand